Giriş Yap / Kayıt Ol

GİRİŞ YAP / KAYIT OL

Ruh Sağlığı Çalışanları Kendilerini Nasıl Korur?

EB9FA9B6 E91D 46AF 85E2 7BEF00937CAD 217 0000003D33F68030

Ruh Sağlığı Çalışanlarının Kişisel Bakımları

Şenel Karaman

Psikolog

İster karmaşık isterse günlük sorunlarla ilgileniyor olsun ruh sağlığı çalışanlarının mesleklerine özgü duygusal zorlanmaları kaçınılmazdır. Danışanlarıyla kurabilecekleri sağlıklı ilişkinin zemininde kendilerini korumaya, eğlenceli ve keyifli aktivitelere ihtiyacları vardır.

İnsanlarla çalışan tüm mesleklerin tuzağı olan tükenmişliği kendine bakım önleyebilir. Hizmet verdikleri insanların acil ihtiyaçları yada riskli durumları zaman ayırmayı gerektirdiğinden çoğu profesyonel kendisine vakit ayırmada suçlu hissedebiliyor. İlginç olan bu mesleği yapanlara kendilerine zaman ayırmaları gerektiğini kimse önermiyor. Çünkü kendisinin bunu düşündüğüne ilişkin bir önyargı var. Ruh sağlığı çalışanı kendisine önem verdikçe başkasına daha sağlıklı ilgi gösterebiliyor ve ilgi görüyor. Kendisini ihmal ettikçe yakınlarını unutuyor, çok önemsediği danışanlarını da dolaylı yoldan ihmal ediyor. Bunun bir çok örneğini tanıdığım yüzlerce meslektaşlarımdan bazılarında gördüm. Kendi refah ve mutluluğunu bir kenera bıraktığında bunu ona hatırlacak kimse olmadığı için kendi içinde kişisel bakımını yaptığından emin olması son derece önemli. İyileştirici olmanın yolu kendini iyileştirebilmeden geçtiğini atladığında mesleğindeki etkililiği zayıflamaya başlıyor.

Bu meslek erbabı kişisel bakım konusunda uzmandır aslında. Ancak terzi kendi söküğünü dikemiyor misali kendisini ihmal edebiliyor. Ruh sağlığı profesyonellerinin sıkça aldıkları yoga, meditasyon, psikodrama eğitimleri, süpervizyon gibi aktivitelerin kişisel mi yoksa mesleki gelişim mi olduğu da ayrıca tartışılır.

Kendine yardımla ilgili pratik bilgiler

1) Kime neyin iyi geldiği son derece kişiseldir. Bazıları dostlarıyla geçirilen zaman çok dinlendirici ve eğlencelidir, bazıları için spor yapmak iyi bir rahatlatçıdır. Kendiniz için en uygun olanı farkedin.
2) Haftalık çalışma saatiniz ile dinlenme veya kişisel ihtiyaçlarınız için ayıracağınız zamanı iyi ayırt edin. Özellikle uyku, beslenme, hobi, sosyal cevre ile ilgili olanları öncelik haline getirin. En çok neleri yapmaktan keyif aldığınızı deneyerek bulun.
3) Alışkanlığınız yoksa keyif alacağınız basit bir aktivite için kendinize randevu verin. En öncelikli danışanınız olarak kendiniz görün ve bu aktiviteyi mutlaka yapın. Nefes egzersizleri, yürüyüş, film izlemek gibi aktiviteler başlangıç için çok iyidir. Önemli olan sizi asıl işinizden, sorunlarınızdan uzaklaştıracak faaliyeti bulmaktır. Daha önce yaptığınız dans, spor gibi keyif aldığınız ve becerdiğiniz faaliyetleri tekrar deneyin. Yoksa çevrenizdeki insanlara bakın kim neler yapıyor? Onlarla birlikte deneyin.
4) Uyku, beslenme, spor, kişisel temizlik aslında bir tür egzersizdir. Eğer uyku, beslenme ve spor hayatınızda yoksa bedeninizi sevmiyorsunuzdur. Eğer hobiniz yoksa kendinizi sevmiyorsunuzdur. Çünkü hobiyi sadece kendimiz için yaparız. Buradaki eksik bıraktığınız yeri keşfedin. Örneğin mesleki gelişiminiz için eğitim almıyorsanız topluma olan görevinizi yapmıyorsunuzdur. Hangi alanı güdük bıraktığınızı bulun. Bu sizin kişisel belki tedavi almanızı gerektiren bir sorundur. O alanı desteklemekle işe başlamak sizi dengeye sokar.
5) Ruh sağlığı alanı bir tür yardımsever olmayı değer olarak görenlerin seçtiği meslek alanlarıdır. Bu mesleklerden birini yapanların önemli bir bölümünün sınırlarını ayarlama konusunda örneğin hayır demekte zorlandıkları görülür. Eğer böyle bir sorununuz varsa bunu çözmenin yolunu bulun. İş, eş, kişisel yaşam alanlarını birbirinden iyi ayırın.
6) Kendinize şu soruyu sorun: Kaç seans ne çalışıyorsunuz? Bu seans sayısı sizin için normal mi? Ağır vakalarla çalışıyorsanız farklılık yaratacak başka hangi vakalarla görüşebilirsiniz? Farkında olmadan belli tür sorunları olan danışanlarla çalışma eğiliminiz olabilir. Çeşitlendirmek mümkünse bu iyi bir koruyucu olabilir. Örneğin okulda çalışan bir psikolojik danışman çoğunlukla kriz durumlarına müdahale ediyor olabilirsiniz. Hiç kriz yaratmayan son derece uyumlu öğrencileri de görün. Bu sizi dengede tutar.
7) Hayatınızda komik, eğlenceli, aktif kaç arkadaşınız var? Lak lak şamata yapanlar çok iyi ruh sağlığı koruyucularıdır. Mizah anormal dünyayla kafa bulduğu için hayatı daha az ciddiye almanızı sağlar. Dahası sağlıklı bakış açısı geliştirir ve güvende tutar. Charlie Chaplin 'Hayat yakından bakınca bir trajedi uzaktan bakınca komiktir' der. Komiklikleri bulan, hayata pozitif bakan arkadaşlar edinin. Yoksa ruhunuz sonbahar yaprakları gibi solar, kupkuru olur.
8) Kişinin kendisi için ayıracağı zaman ne kadardır? Eğer zamanınız azsa kaliteye bakın. Kendiniz için para ve zaman harcamakta cimri olmayın.
9) Mesleki gelişiminizi önemseyin. İşinizde ne kadar pratik ve bilgili olursanız o kadar az yorulursunuz. Her durumun pratik bir yolunu keşfetmişler. Kendi kendinize deneyim kazanmaya çalışırsanız işleri karmaşıklaştırır, basit çözümlere tepeden bakmaya başlarsınız. Oysa her problemin basit bir çözümü vardır. Binlerce seans deneyiminin süzülerek geldiği, süpervizyon ve araştırmalarla desteklenmiş hiç de haberiniz olmayan bir çok bilgi vardır. Bunları öğrenmek sizi hem güçlendirir hem de kendinize ayıracağınız zamanı artırır.

Freud normal insanı seven ve çalışan olarak özetlemiş. Dünyaya bir kere geliyoruz ve olabildiğince seçtiğimiz hayatı seçtiğimiz insanlarla yaşamaya ihtiyacımız var. Kendimizi geliştirerek, olgunlaşarak hayata uyum sağlayabiliriz. Yardım ederken yardıma muhtaç hale gelmemek lazım.

En Çok Ziyaret Edilen