Giriş Yap / Kayıt Ol

GİRİŞ YAP / KAYIT OL

Pozitif Düşünce Bahcesi

POZİTİF DÜŞÜNCE BAHÇESİ

762637ED 984E 4F30 A465 0F46C47AF2B1 4724 000004D29A61E27C

Sınıfla veya grup halinde uygulabileceğiniz bir etkinlik. Ogrencilerden, saksı, tohum, renkli kağıt şemsiyeler getirmeleri bir gün öncesinden istenir. 

Bu etkinlik hem bir tohum ekme hem de üzerinde konuşulacak bir konu olur.

Katılımcılara tohumları toprağa koyarken ne tür hisler hissetmek istedikleri sorulur. Ne tür bir his daha fazla rahatlamanıza ve eğlenmenize yardımcı olur. Ekilen tohumlarla bazı düşünceleri ve hisleri tanımlamaya başlarlar.

Daha sonra ise zihin bahçesi yabani otlarla kaplanırsa neler yapılabileceği üzerine konuşulur. “Bedenimdeki stres ve gerginliği bırakıyorum ” ya da “ Kendimi rahatlatıyorum ve kaslarımın gevşediğini hissediyorum” gibi rahatlatıcı düşüncelerle başlanabilir. Bir çiçek saksısı boyanır ve içine toprak doldurulur.

Toprağa tohumlar ekilir. Bu sırada katılımcılardan tohumları ekerken ne tür hislerle ektikleri sorulur.
Olumlu düşünceleri temsil etmesi için tohum ektiğimiz kısımlara renkli kağıt şemsiyeler dikilir. Her büyüyen ve çiçek açan tohum için bir şemsiyeyi açarız.

Olumlu düşüncelerin tekrarı ile zihin toprağına gübreleme yaparız. Tıpkı tohumları yetiştirirken sağlıklı ve canlı olması için toprağa verdiğimiz takviyelerle beslemeye çalıştığımız gibi.
Zihin bahçemize ektiğimiz düşünce tohumları oradaki düşünce türlerine bağlı olarak kendimizi iyi hissetmemize yardım edebilir ya da kötü hissetmemize yol açabilir. Eğer toprağa endişe, gerginlik, öfke tohumlarını ekersek yabani otların büyümesine neden olur. Bu da iyi düşünce bitkilerini bir süre sonra boğmaya başlar.

Yabani otların bahçeyi sarmasını engellemenin biraz olumlu düşünce olması yeterlidir ve böylece pozitif düşünce tohumları filizlenerek bahçeyi saracaktır. Olumlu iyi hisseden düşünceleri tekrarlamak iyi hislerin oluşmasını ve hayatımızda olumlu deneyimin çiçeklerini görmeye başlarız. Zihin bahçemizde istediğimiz çiçeklerin bulunduğundan emin olmak sahip olduğumuz düşünceye uymamızı sağlar. Yabani otları temizleyebilme becerimizi artırır.

Öğrencilerin saksılarını eve götürmeleri veya sınıfta yer varsa uygun bir yere koymaları istenir. Her çiçeğin suya ihtiyacı olduğu söylenir. Her su verirken olumlu duygularını çeceğe söylemeleri istenir.


Kaynak ve daha fazlası:
http://kidsrelaxation.com/uncategorized/its-spring-plant-a-positive-thought-garden/

En Çok Ziyaret Edilen