Giriş Yap / Kayıt Ol

GİRİŞ YAP / KAYIT OL

Profesyonel

 

Etkili Psikolojik Danışman Olabilme

Eğer mesleğinizde, okulunuzda fark yaratabilmek istiyor iseniz profesyonel olmalısınız. Profesyoneller, kendilerinden beklenileni karşılar, beklentileri ayarlar, neyi yapıp yapamayacaklarını iyi bilir ve gösterirler. Sorumlulukla hareket ederler, iş ve özel yaşamlarının sınırlarını iyi çizerler ve mesleki gelişimlerine önem verirler.

 

Psikolojik Danışma Servisi, okulun parçalarından biridir ve okulun ihtiyacını iyi bilmek gerekir. Aşağıda Psikolojik Danışman Alet Çantası Kılavuzundaki yazılanlara ilaveten işinize yarayabilecek bazı püf noktalarına yer verilmiştir.

 

Okulunuzun İhtiyacı ne?

Her okulun konumu, nüfusu, sosyo kültürel özellikleri birbirinden çok farklıdır. Sizin okulunuz akademik olarak çok başarılı ya da ciddi disiplin sorunları olan bir yer olabilir. Kendi okulunuzu iyi tanımlayın ve neye ihtiyaç duyduğunu belirleyin. Okulunuzun profiline baktığınızda, sorunları belirlediğinizde neler yapabileceğinizi daha kolay belirlersiniz.

 

 

 1. Öğrencilerinizin ihtiyacı ne? Aşağıdaki gibi bir ihtiyaç listesi hazırlayabilirsiniz.

İhtiyaçlar

Neler Yapılabilir?

Akademik Başarıları çok düşük

 • Öğrencilerinizin benlik algılarını yükseltmeye yönelik aktivitelere önem verin. Örneğin sosyal faaliyetlerin artırılması için çaba gösterin.
 • Verimli ders çalışma yöntemlerini öğretmeye yönelik programlar yapın.
 • Öğrencilerinizin başarılı olduğu dersleri belirleyin, bu derslerde neden başarılı olduklarını, işe yarayanın neler olduğuna bakın.
 • Diğer öğrencilerle profili aynı ancak başarılı olmuş öğrencileri gözlemleyin. Nasıl başarılı olduklarını anlamaya çalışın.
 • Öğretmenlerin tükenmişliklerini önlemeye yönelik programları önerin.

Ciddi Disiplin Sorunları var

Yönetim Sorunları:

 • Yöneticiler okulla ve sorunlarla ilgilenmiyor iseler sizin yapacağınız pek bir şey yok.
 • Yöneticiler ne yapacaklarını bilmiyorlarsa web sitesindeki “Okul Disiplin Modelini” önerin. Önce hazırlık yapın ve yöneticilerinize sunun.
 • Yöneticilerin bir planları olup olmadığına bakın. Sorunları çözmek için uğraşıyorlarsa onların planlarına dahil olun.

Sosyo-Kültürel Sorunlar:

 • Kültürel ya da sosyal nedenlere dayalı sorunlar varsa yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerden oluşan topluluklar oluşturmaya çalışın. Bu topluluklar, geziler düzenleyebilir, satranç, spor yarışmaları organize edebilir, tiyatro çalışmaları yapabilirler. Okul geldikleri ortamdan farklı bir yer haline dönüşür. Bu çalışmaları lider öğrenci, öğretmen ve veliler düzenlerlerse katılım çok olur. Okulun en etkili kişilerini bunlara yönlendirin.
 • Öğrenciler tüm insanlar gibi bir yere ait olmak isterler. Yapılan çalışmalar onların bir yere ait olmalarını sağlar, kendilerini değerli hissederler.
 • Aynı sosyal ortamdan gelen ve disiplin sorunu olmayan öğrencileri gözlemleyin. Onların kendilerini koruma yöntemlerini okulun diğer öğrencilerine aktarma yollarını araştırın.

Disiplin Sorunundan Çıkar Sağlayanlar:

 • Okulunuzda, uyuşturucu kullanımı gibi okul dışı bir grubun çıkarları varsa bazı öğrenciler aracılığı ile sorunlar oluştururlar. Okul yönetiminin sınır çizmeyi bilmesi gerekir.

Psikolojik Sorunlar:

 • Disiplin sorunu hem okulla ilgili bir sistem sorunudur aynı zamanda psikolojik rahatsızlıkların da belirtisidir.  Bu nedenle disiplin sorunu olan öğrencilere psikolojik destek vermeyi ihmal etmeyin. Yönetici, öğretmen veya veliler bu çocuklar için ne derlerse desinler siz psikolojik danışmanlık vermeye devam edin.

 

 1. Öğretmenlerin ihtiyacı ne?

 

İhtiyaçlar

Neler Yapılabilir?

Motivasyonları düşük

 • İyi örnekleri görmeye ihtiyaçları var. Okuldan olumlu etkilenmiş öğrencilerden söz edin. Toplantılarda onlardan örnekler verin.
 • Öğrencilerle birlikte aktivitelere yönlendirin. Öğretmen öğrenci karışık spor müsabakaları gibi etkinlikler düzenleyin.

Çaresiz hissediyorlar

 • Kendilerini yetersiz hissettikleri alanlarda seminerler organize edin. Hangi konularda yetersiz hissediyorlarsa o konularda konuşmacılar davet edin.

Okulu, öğrencileri hiç önemsemiyorlar

 • Okulunuzun tüm öğretmen popülasyonunu düşündüğünüzde bunun dışında kalanlarla çalışın. Sorumluluk duygusu gelişmiş, yetişkin olmayı unutmamış öğretmenlerle birlikte çalışmalar yapın. Negatif olanlardan uzak durun. Asla tartışmaya girmeyin.

Şiddet uyguluyorlar

 • Disiplinde şiddet uygulama arttıkça disiplin sorunları da artar. Şiddet uygulayan öğretmenlerle konuşun. Onları eleştirmeyin, akıl vermeyin. Konuşmanızda şiddet dışında başka bir yöntem uygulamayı isteyip istemediğini sorun. Eğer farklı bir yöntem denemek isterse, etkili öğretmenlikle ilgili kitaplar bulmasına yardımcı olun.
 • Öfke kontrol sorunu için siz görüşün ya da bir uzmana yönlendirin.
 • Mükemmeliyetçi, takıntılı ise profesyonel yardım alması için yönlendirin. Bunu sağlayabilmek için onu eleştirmemeli ve karşısında olmamalısınız.

Mesleki bilgisi çok yetersiz

 • Direk konuşmak savunmaya geçmesine neden olabilir. Yakın bir arkadaşının ya da bir idarecinin konuşması gerekir. Branşında bir öğretmenden kurs alabilir. Bunu gizledikçe, öğrencilerin saygısı azalır, kendisini gizlemek için başka yöntemlere başvurur. Mesleki yetersizliğin bedelini herkes çeker.
 • Bu konuyu kimseyle konuşamıyor ancak kendi içinde sürekli tekrarlıyordur. Yakın olmayan, yol gösteremeyen birinin konuşması daha da kötü hissetmesine neden olur.

Zararlı alışkanlıkları var

 • Kumar, uyuşturucu kullanımı gibi riskli davranışı olan öğretmenlerin psikolojik yardıma ihtiyaçları vardır. Alışkanlıklarından genelde sınıfta bahsederler. Bu yönleriyle öğrenciler içinde “saygı” kazanmaya çalışırlar. Sizinle konuşurken bazen alışkanlıklarından kurtulmak istediklerinden söz ederler.
 • En yakın arkadaşlarının destek olmasını sağlamak gerekir. Okulda iletişim halinde oldukları sağlıklı öğretmen ve idareciler konuşabilir ve profesyonel destek alması için yüreklendirebilir.
 • Bu öğretmenle iletişim halindeki öğrencileri iyi gözlemlemek, istismar edilip edilmedikleri konusunda duyarlı olmak gerekir.

 

 1. Velilerin İhtiyaçları ne?

 

İhtiyaçlar

Neler Yapılabilir?

İlgisizler

 • Okula karşı uzak duruyorlarsa bunun nedenini bulun. En iyi öğrenciler ve okula gelen diğer veliler bilir. Onlarla konuşun ve anlamaya çalışın.
 • Telefonla iletişimi önemseyin, tek tek davet etmeyi deneyin.
 • İlgilerini çekebilecek konularda seminer düzenleyin.
 • İmkanlar ölçüsünde sınıfla birlikte, öğrenci, veli, öğretmen kahvaltısı düzenleyebilirsiniz.
 • Aradığınızda çok negatif tutum gösteriyorlarsa sakin olun, samimi davranın. Zamanla kazanırsınız.
 • Ne yapacaklarını bilmiyor olabilirler, beklentileri çok farklı olabilir. Kendilerini yargılanacak hissediyor olabilirler.

Agresifler

 • Okula karşı öfkeli iseler bunu okul yönetimi çözmesi gerekir. Sakin ve kararlı yöneticiler bunu çözebilir. Kararlı olamayan, çabuk öfkelenen, tartışarak sorun çözmeye çalışan kişiler bunu halledemezler. O nedenle eğer ilişkileriniz düzgün ise yöneticilerinize sakin ve kararlı olmayı önerin.
 • Öfkeli velileri kimin sakinleştireceğine karar vermek gerekir. Hedef kim? Öğretmen mi, okul mu? Ya da başka bir durum mu?
 • Sakin ve kararlı olan her zaman kazanır.
 • Olaylar çıkmış, epey sorun yaşanmış olsa bile velilerle ilgili organizasyon yapın. Okula olan saygının ve sevginin artması için uğraşın.
 • Pdraletcantasi.com travma bölümünde  öfkeyle baş etme konusunda öneriler bulabilirsiniz.

Çaresizler

Bazı veliler sorun ne olursa olsun ya panik olurlar ya da ne yapacaklarını bilemeden öylece dururlar. Bu velilere daha aktif davranmak, yol göstermek gerekir. Sonucunda olumsuz bir şey olacaksa mutlaka seçenek sunun ve sorumluluğu onların almasını sağlayın. “Şunu yaparsanız …. olur, bunu yaparsanız …… olur. Kararı siz verin. Hangisi size uygun?” gibi seçenekler sunabilirsiniz.

İhtiyaç Analizi

pdraletcantasi.com da veli ihtiyaç analizi anketi bulabilirsiniz. Bu anket çalışması sonrasında ihtiyaç duydukları konularda seminerler düzenleyebilirsiniz.

 

 

Profesyonel bir Psikolojik Danışman

 

 1. Mesleğine ve kendisine saygısı vardır. Kim ne derse desin, mesleğin imajı okulda ne olursa olsun iş ürettiği ve sonuç aldığı sürece zamanla önemsenmeye başlar. Mesleğe olan güven ve saygıyı önce kendi içinizde hisseder ve kendisine inanır.
 2. Mesleki bilgi ve başarı arttıkça kişinin kendisine güveni gelir. Bu nedenle sürekli öğrenmek gerekir. Başkalarını takip etmek, işe yarayan uygulamalardan haberdar olmak çok önemlidir. Mesleki gelişim durdukça kişi işinden başka alanlara uzaklaşır. Mesleğine yabancılaşır.
 3. Mesleğe yeni başlamış biri iseniz bir alanda uzmanlaşmaya önem verin. PDR’nin alt alanlarından birini çok iyi öğrenin. Konu hakkında tüm bilgilere sahip olun. Daha sonra diğerlerini daha kolay öğrenirsiniz.
 4. İyi bir zaman yönetiminiz olmalı. Kendi planınıza kendiniz uyun. Randevularınızı iyi ayarlamaz, başkalarını bekletirseniz; kısa vadede değil ama orta ve uzun vadede saygınlığınız kalmaz. İnsanlar size güven duymazlar. Güveni tekrar kazanmak çok zordur. Çok kişiyle konuşmaya, herkese destek olmaya kalkışmayın. Hiç kimseyi memnun edemezsiniz. Sadece iyi bir tıraj (şikâyetlere göre kategorize etme, öncelikli olanları diğerlerinden ayırt etme) sisteminizin olması gerekir. Psikolojik Danışman Alet Çantası El kitabında öncelikli sorunlar belirtilmiştir.
 5. Mesleki etik ilkelerine, kurallarına mutlaka uyun. Gizliliği koruyamıyor iseniz bir profesyonel destek almalısınız. Birine diğeri ile ilgili bilgi verdiğiniz gün kaybettiğiniz gündür. Bizim mesleğimiz, güvene ve sırdaşlığa dayanır. Bizler, öğretmen, yönetici ya da ebeveynler değiliz. Kişilik hizmetleri veren profesyonelleriz.
 6. Özel hayatınızla ilgili sorunları çözün. Ne kadar erken çözerseniz işinize o kadar odaklanabilirsiniz. Kendinizin ya da ailenizin sorunlarını ivedilikle çözün. Geçiştirdikçe bu iş yaşamınıza yansır.
 7. Kurumunuzdaki dengeleri, grupları, ayrışmaları iyi bilin. Neler olup bittiğine gözünüz kapalı olmasın. Durumları, olayları iyi analiz edin. Bunları bilmeden hareket edemezsiniz.
 8. Size gelen herkes profesyonel yardım almak için gelmiyor. Birçok nedenle sizinle görüşmeye çalışırlar. Gelenlerin sorunlarının sizinle ilgisi olup olmadığından emin olun.
 9. Çalıştığınız kuruma saygınız düşmüş, inancınız ciddi oranda azalmışsa başka bir okul ya da merkeze geçmeye çalışın. Kendi içinizde kendinizi dışlamayın. Son gün çalışıyor olsanız bile yapmanız gerekeni, işinizi yapın. Çünkü sizin çalışmanızı başkasının görmesi değil bizzat sizin görmeniz ve olumlu değerlendirmeniz gerekir. Unutmayın, çok okul ve kurum değiştirmek sağlıklı değildir. Durmadan başka başka yerlerde çalışmak profesyonellikten çok uzaktır. Uyumla ilgili bir sorununuz olabilir. Bir işin başarısı seçimde gizlidir. Kendiniz için uygun bir yer seçin ve oraya atanmak için çaba gösterin.
 10. Nezaket, kişiler arası iletişimin en önemli parçadır. Doğup büyüdüğünüz çevre, yetişme tarzınız sert olmanızı gerektirmiş olabilir. Ancak bu meslek nezaketli bir dil kullanımını gerektirir. Beyefendi ve hanımefendi olmak gerekir. Bu anlayış size itici gelmişse lütfen bir kez daha düşünün. Mesleğinde saygı gören tanıdıklarınızla görüşün. Bizler herkesle iyi geçinmesi gereken insanlar değiliz. Bizlerde yerine göre sınır çizme, tepki gösterme haklarına sahibiz. Ancak dilimizin ne olacağı çok önemlidir. Bu meslek iş olsun diye yapılacak, para kazanılacak bir alan değildir. En önemli motivasyonu “insana yardımdır” . İnsana yardımın yıllar içinde gelişmiş bir terminolojisi, dili, kullanım şekli vardır. Bunu eğitimini aldığınız kişiler size öğretmemiş olabilirler. Siz kendinizi bu mesleğe hazırlayın.
 11. Bu işin profesyonelleri genellikle yaşadıkları yeri, ülkelerini bilirler ve genel kültürleri vardır. Dünyada olup bitenleri bilmek, kültürel yaşam hakkında bilgi sahibi olmak insana yardımda çok işe yarar. Popüler olsun olmasın sanatı takip etmek, müzik, resim, tarih hakkında bilgi sahibi olmak kişiye derinlik kazandırır. Bir kültürü savunmak yada temsil etmek yerine “kültüre duyarlı” olmak danışanlarımız açısından koruyucudur. Bir çok psikolojik danışma yaklaşımı bu konuyu önemser.
 12. Özellikle Modern Psikoloji Kuramlarını tanımak, kuramlardan birini yol haritası olarak kullanmak çok işe yarar. Kuramlar insanı anlamada etkili bir harita sunarlar. Hiçbiri diğerinden daha doğru değildir. Bir durumu anlamamızı, yorumlamamızı sağlarlar.
 13. Psikolojik Danışmanların bir sihirli değneği varsa bu kesinlikle “çözüm odaklı” olmaktır. Olaylara, durumlara çözüm odaklı yaklaşmak size avantaj kazandırır. Çözümden uzaklaştıkça kişi yorulur ve yorar.
 14. Herhangi bir sosyal sorumluluk projesinde olmak önemlidir. Sosyal sorumluluk projeleri, kişiye, topluma ya da doğaya karşı sunulan gönüllü hizmetlerdir ve sizin katkılarınız çok olur. 

En Çok Ziyaret Edilen