Giriş Yap / Kayıt Ol

GİRİŞ YAP / KAYIT OL

Öğrencinin Hayat Tekerleği

Öğrencinin Hayat Tekerleği

Bireysel ya da grupla uygulanabilir.

Mutlu ve başarılı olmayı her öğrenci ister. Bunun için net bir stratejisi ve sağlam adımlar atması gerekir. Sadece ders çalışması, yüksek notlar alması maalesef hayalleri, hedefleri olmadan, kendisine yatırım yapmadan istediği sonuçları almasını sağlamaya yetmez. Bir öğrencinin hedefinin olması, buna inanması, destek almayı bilmesi yanında şu andaki mevcut durumunu da iyi analiz etmesi gerekir.

“Nereye gideceğini bilmiyorsan, hangi yoldan gideceğinin bir anlamı yok.”

Alice Harikalar Diyarı

Bu çalışma öğrencinin şu anki durumunu görmesini kolaylaştıracak bir uygulamadır. "Öğrencinin Hayat Tekerleği" adını verdiğimiz bu uygulamadan sonra öğrenci mevcut durumunu görebilir, hayatında nereleri eksik bıraktığını, nelerin yolunda gittiğini farkedebilir. Bu onun somut adımlar atmasını kolaylaştırabilir.

Öğrencinin Hayat Tekerleği 8 parçadan oluşur. Siz, öğrencinize, okulunuzun sosyo-kültürel durumuna göre bu 8 parçayı değiştirerek uygulayabilirsiniz. Örneğin bunlar ;

Başarı

Finans (Harçlık Yönetimi)

Sağlık

Aile (İlişkiler)

Arkadaşlar (İlişkiler)

Kişisel Gelişim

lence

Kişisel Bakım

gibi faktörler olabilir.

                     

 • Hayat Tekerleğinizi Oluşturun.
 1. Hayatta en önem verdiğiniz 8 başlığı yazın. Örneğin okul başarısı, aile, sağlık, hobiler vb.
 2. Sonra bir kağıda aşağıdakini çizin ve her bir ucuna değer verdiklerinizi yazın.
 3. Dairenin içerisindeki her yarıçapı 10 eşit parçaya bölün. Hayatınızda bunlara ne kadar zaman ayırdığınızı 1 ile 10 arasında puanlandırın. Ve tüm noktaları birleştirin. Bakalım tekerleğiniz nasıl oluşmuş.
 4. Bir tekerleğin düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi için mümkün olduğunca dengeli olması gerekir. Bu yaşamımızdaki dengeler için bize fikir verecektir.

Hepsini bir araya getirin.

hayat tekerlegiBurada saydığımız şeyleri gerçekleştirdiğimizde, kendimizle ilgili kapsamlı bir inceleme yapmış olacağız. Böylece, bir sonraki adıma, strateji ve hedeflerimizi belirleyerek gelişim ve ilerlemeyi sağlama aşamasına geçebileceğiz. Bu alanda sağlıklı kararlar alabilmek için neler yapabileceğimizi düşünüp, bir plan hazırlanabilir.

                          

tekerlek2

Örneğin yukarıdaki gibi bir tekerlek çıkmış olabilir:

Bu Öğrencinin, Eğlence, Kişisel Bakım, Başarı, Harçlık Yönetimi (Finans) Sağlık ve Arkadaş ilişkileri yolunda giderken, Aile İlişkileri ile Kişisel Gelişimde sorunlar görülüyor. Öğrenciyle bu iki soruna yönelik çalışılabilir:

 "Sence kişisel gelişimin için neye ihtiyacın var? (Hayır diyebilme, öfke kontrolü, espri yapabilme, grup önünde konuşabilme, vb.)

 "Sence ailenle neyi çözersen daha ili bir ilişkin olabilir? (Onlara zaman ayırabilirsem, saygılı olabilirsem, eve erken dönebilirsem, odamı toplarsam, vb.)


Grupla (ya da sınıfla) da aynı çalışma yapılabilir.

Gruba (yada sınıfa) göre tekerleğin parçalarını oluşturun. Örneğin sınıfın ihtiyacı ders dinlemek, hazırlıklı gelmek, sınıf kurallarına uymak gibi olabilir. Aşağıda örnek bir çalışma yapılmıştır. Siz tekerleğin parcalarını gireceğiniz sınıfın ihtiyacına göre düzenleyebilirsiniz:

  Her öğrenciye bir tane Öğrencinin Hayat Tekerleğinden dağıtın.

  Hayat tekerleği hakkında bilgi verin,

  Şimdi elinizdeki Sınıfınızın Hayat Tekerleğine kendi düşüncelerine, algılarına göre sınıflarının durumuna puan vermelerini isteyin. Her örenci kendi algısına göre puan vermeli:

 1. Ders Dinleme: Kendi görüşünüze göre bu sınıfın ders dinlemesine 10 üzerinden puan verin. 10 Çok iyi, 0 Çok kötü ise ders dinleme kalitesine puan verin,
 2. Disiplin: Şimdi sınıfınızın disiplin durumuna 10 üzerinden puan verin. Sınıfınız size göre disipline çok iyi uyan bir sınıf 10, hiç disiplin yok 0 puan ise, kaç puanda görüyorsunuz?
 3. Öğretmenlerle iletişim: Şimdi sınıfınızın öğretmenlerinizle iletişimin kalitesine 10 üzerinden puan verin. Öğretmenlerinizle iletişiminiz çok iyi 10, hiç iyi değil 0 ise sizce sınıf alarak kaç puandasınız?
 4. Arkadaşlık ilişkileri: Şimdi sınıfınızdaki arkadaşlık ilişkilerinin kalitesine 10 üzerinden puan verin. Sınıfımızda arkadaşlık çok iyi 10, çok kötü 0 ise sizce sınıfınız kaç puanda?
 5. Birlikte hareket etme: Şimdi sınıf olarak birlikte hareket edip etmemenize 10 üzerinden puan verin. Hep birlikte hareket edebiliriz 10 puan, hiç birliktelik yoktur 0 puan ise sınıfınız kaç puandadır?
 6. Öğretmenlerin tutumu: Şimdi sınıfınızın öğretmenlerini düşünün size destek olmaya çalışmalarına 10 üzerinden puan verin. Öğretmenlerimiz bize çok destek olmaya çalışıyorlar 10 puan, hiç destek olmuyorlar 0 puan ise, sizce kaç puanda destek oluyorlar?
 7. Sınıfın kaygısı: Şimdi kendi kaygı düzeyinize 10 puan verin. Sınıfta olan bitenler beni çok kaygılandırıyor 10, hiç kaygılandırmıyor 0 puan ise kendi kaygı düzeyinize kaç puan verirsiniz?
 8. Yeniliği destek: Şimdi, sınıfınızda yeniden bir düzenleme yapılırsa, daha başarılı, huzurlu bir sınıf olması için siz ne kadar destek olursunuz 10 üzerinden puan verin. Eğer sınıfta bir iyileştirme çalışması olursa ben kendi adıma çok destek olurum 10 puan, hiç destek olmam 0 puan ise kendi katılım isteğinize puan verin.
 9. Duyarlılık: Şimdi arkadaşlarınıza bakın ve onların bu sınıfta olduklarında gelecekleri ne kadar parlak görünüyor 10 üzerinden puan verin. Bu sınıfta olan bitenler bu sınıf öğrencilerini geleceğe çok iyi hazırlıyor 10 puan, hiç de iyi hazırlamıyor 0 puan ise kendi algınıza puan verin.
 10. Farkındalık: Şimdi kendi içinize dönün ve 10 üzerinden puan verin sizce sınıfınız "öğrenen bir sınıf olmalı" mı? Sınıfımın öğrenen bir sınıf olmasını çok istiyorum 10, hiç istemiyorum 0 puan ise kaç puanda hissediyorsunuz kendinizi?

Sınıfla bu uygulamayı yaptıktan sonra cevaplarını toplayın, istatistiğini yapın ve sınıfın profilini çıkartın.

Diğer ders girdiğinizde profili öğrencilere gösterin (paylaşın), öğrencilerle aşağıdaki sorular gibi sorular üretin ve üzerinde konuşun:

  Durum bu ise sizce sınıfınızda ne yapmamız gerekir?

  Sizin öğrenen sınıf (disiplinli sınıf, ilgili sınıf, aktif sınıf) olmanıza hangi öğretmeniniz çok destek verebilir. Kimlerden destek alabiliriz.

hayat tekerlegi 

En Çok Ziyaret Edilen